Sosyal Medya Siteleri

Aşağıda, Kasım 2018 itibariyle dünya çapındaki en popüler 250 sosyal medya sitelerinin listesi yer almaktadır. Liste büyümeye devam etmekte ve periyodik olarak güncellenmektedir. Eğer ilginizi çekiyorsa, aynı zamanda bir Sosyal Medya Bağımlılık Testi de düzenliyoruz.En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri 2019


 1. WhatsApp akıllı telefonlar üzerinden kullanılan bir anlık mesajlaşma sosyal ağ platformudur. Kısa bir süre önce Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahiptir.

 2. Messenger Facebook içinde çalışan bir başka anlık mesajlaşma sosyal ağıdır. Yaklaşık 1,2 milyar kullanıcısı bulunmaktadır.

 3. Skype ses, video ve metin kullanılarak anlık iletişim sağlanabilen bir sosyal ağ platformudur. Kısa bir süre önce Mikrosoft tarafından satın alınan Skype, yaklaşık 300 milyon kullanıcıya sahiptir.

 4. Viber tıpkı Skype gibi, ses, video ve metin türü anlık haberleşmeye imkan veren bir sosyal ağ platformudur. Yaklaşık 800 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 5. Line Japonya’da popüler olan ve aynı zamanda İngilizceyi ve diğer bazı dilleri de destekleyen bir anlık mesajlaşma sosyal ağıdır. Dünya çapında 600 milyon civarında kullanıcısı bulunmaktadır.

 6. Telegram bulut tabanlı bir başka anlık mesajlaşma sosyal ağ platformudur. Yaklaşık 100 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 7. Stumbleupon tüm popüler tarayıcılarda uzantı olarak sunulmakta ve kullanıcıları için içerik keşfine odaklanmaktadır .

 8. YouTube kullanıcıların video izlemelerine, paylaşmalarına ve yüklemelerine olanak veren dünyanın önde gelen video paylaşım ağıdır. Üye sayısı 2 milyara yaklaşmaktadır.

 9. Vimeo YouTube’a benzeyen, ancak (bir kısmı paralı olan) farklı özellikleri ve işlevleri de olan video tabanlı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 80 milyon üyesi bulunmaktadır.

 10. FunnyOrDie kullanıcıların komik video yüklemelerine, paylaşmalarına, izlemelerine ve derecelendirmelerine olanak veren video ve komedi odaklı bir sosyal ağdır. Yüz milyonlarca izleyicisi olduğu tahmin edilmektedir.

 11. Tout işletmelerin çevrimiçi video gelirlerini artırmasına ve büyütmesine yardımcı olan video tabanlı bir başka sosyal ağdır. Aylık yaklaşık 85 milyon izleyicisi bulunmaktadır.

 12. LastFm kullanıcıların arkadaşlarının dinledikleri müzikleri keşfetmelerine yardımcı olan müzik odaklı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 20 milyon kullanıcısı ve 12 milyon kayıtlı müzik parçası bulunmaktadır.

 13. Howcast kullanıcıların yüksek kaliteli video içeriği yükleyebilecekleri Youtube benzeri bir sosyal ağdır.

 14. Bigo kullanıcıların yeteneklerini sergileyebilecekleri ve yeteneklerini sergileyen diğer üyelerle tanışabilecekleri, görsel-işitsel odaklı bir sosyal ağdır. Özellikle Singapur, Tayland, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın olan Bigo, yaklaşık 40 milyon üyeye sahiptir.

 15. Bitchute YouTube benzeri bir video barındırma sosyal ağıdır. Ancak politikaları, özellikle de para kazanma politikası Youtube'a oranla daha esnektir.

 16. Snapfish fotoğraf paylaşımını esas alan bir sosyal ağdır. Üyeler fotoğraflar için sınırsız depolama alanından yararlanabilirler. Birkaç milyon üyesi bulunmaktadır.

 17. Blogster kullanıcılarının blog oluşturmasına ve birbirleri ile etkileşim içine girmelerine olanak veren blog tabanlı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 1,5 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 18. Shutterfly (Yeni) fotoğraf odaklı bir sosyal ağdır. Üyelerinin, kupalar ve tişörtler gibi kişiselleştirilmiş hediyeler oluşturmak için fotoğrafları kullanmalarına izin verir. Yaklaşık 2 milyon üyesi bulunmaktadır.

 19. 500px (Yeni) fotoğraf paylaşımını esas alan Kanada merkezli bir sosyal ağdır. Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunmaktadır.

 20. Dronestagram (Yeni) dron kullanılarak çekilen fotoğrafların paylaşıldığı bir sosyal ağdır. Hızla yaygınlaşmakta olan Drone fotoğrafçılığı sektörünün Instagram'ı olarak değerlendirilmektedir. Yaklaşık 30 bin üyesi bulunmaktadır.

 21. Fotki (Yeni) bir başka fotoğraf odaklı sosyal ağdır. Estonya merkezli olan Fotki dünyanın tüm diğer ülkelerinde de kullanılmaktadır ve yaklaşık 1,6 milyon üyesi bulunmaktadır.

 22. Fotolog bir fotoğraf ve blog sosyal ağıdır. Yaklaşık 20 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 23. İmgur (Yeni) bir başka fotoğraf odaklı sosyal ağdır. Üyeler fotoğraf yükleyebilir, yüklenmiş diğer fotoğrafları derecelendirebilir.

 24. Pixabay (Yeni) fotoğraf odaklı sosyal ağların belki de en büyüğüdür. Üyeler fotoğraf yükleyebilir, indirebilir, diğer üyelerle iletişim kurabilir. Birkaç milyon üyesi bulunmaktadır.

 25. WeHeartIt ilham verici görüntülerin paylaşıldığı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 45 milyon üyesi bulunmaktadır.

 26. PlentyofFish (Yeni) yeni arkadaş edinme ve birlikte çıkmaya yönelik bir sosyal ağdır. Çoğunlukla ücretsiz olmakla birlikte, bazı hizmetleri ücretlidir. Yaklaşık 100 milyon üyesi bulunmaktadır.

 27. Viadeo işletme sahipleri, girişimciler ve yöneticilere yönelik bir sosyal ağdır. Çoğunlukla Avrupa'da yaygındır ve yaklaşık 50 milyon üyesi bulunmaktadır.

 28. Foursquare kullanıcının konumuna ve önceki satın alımlara dayalı olarak kişiselleştirilmiş öneriler sunan bir sosyal ağdır. On milyonlarca kullanıcıya sahiptir ve kurumsal alanda hızla yaygınlaşmaktadır.

 29. Yummly yemek tarifleri ve yemek pişirme tekniklerine yönelik bir sosyal ağdır.

 30. Pinboard (Yeni) ücretli yer imleri paylaşımına izin veren bir sosyal ağdır. Üyeler platformu reklamsız olarak kullanmaktadırlar.

 31. Daniweb IT alanında çalışan bireylerin buluştuğu ve çeşitli konuları tartıştığı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 2 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 32. Swarm Foursquare tarafından kurulan ve insanların daha önce bulundukları tüm yerleri ve mekanları hatırlamalarına yardımcı olan yeni bir sosyal ağdır.

 33. Yelp (Yeni) restoranların ve evlere paket servislerin değerlendirildiği, ama aynı zamanda fotoğraf paylaşmak ve diğer üyelerin aktivitelerini görmek gibi özellikleri de olan inceleme ve listeleme odaklı bir sosyal ağdır.

 34. Threema üyelerin e-postalarını veya cep telefon numaralarını vermeden, metin, video ve sesli mesajlaşma fonksiyonlarını kullanmalarına izin veren bir sosyal ağıdır.

 35. Ning kullanıcıların sosyal içerikli web siteleri oluşturup para kazanmalarına olanak tanıyan bir sosyal ağdır.

 36. StackExchange kullanıcıların sorular sorduğu, sorulan sorulara cevaplar verdiği, Quora benzeri soru-cevap tabanlı bir sosyal ağdır.
 37. Jsfiddle kullanıcıların HTML, CSS ve JavaScript gibi program ve uygulamalara ait kodları test ettikleri, sergiledikleri ve genel olarak kod ve yazılım konuları hakkında fikir alışverişinde bulundukları bir sosyal ağdır.

 38. Houzz kullanıcıların tasarım ve dekorasyon alanlarıyla ilgili paylaşımlar yaptıkları ve yine bu alanla ilgili diğer kullanıcılarla etkileşim içine girdikleri bir sosyal ağdır.

 39. Dribble tasarımcıların fikir alışverişinde bulunmalarını ve yarattıkları ürünleri paylaşmalarını sağlayan bir sosyal ağdır. < / li>
 40. Disqus üyelerine, belli bir içerik etrafında çevrimiçi bir kitle oluşturma imkanı veren bir sosyal ağdır. Aynı zamanda sitelerin altına bir yorum modülü olarak eklenebilen bir fonksiyonu da vardır.

 41. Bitbucket kullanıcıların kodlama ve yazılım hakkında fikir alışverişinde bulunabildikleri bir sosyal ağdır.

 42. Slack belirli işler ve projelere odaklanmış ekiplerin üyelerini bir araya getiren bir sosyal ağdır.

 43. SlideServe kullanıcıların slaytlarını ve Powerpoint sunumlarını yükleyip paylaşabilecekleri büyük bir sosyal ağdır.

 44. Dots 2014 yılında İngiltere'de kuruldu. Misyonu, belli bir mesleği olmayan profesyonellerin yaratıcı projeler için bağlantı kurmasına ve işbirliği yapmasına yardımcı olmaktır.

 45. Zotero internet araştırmaları için bir asistan gibi çalışan ücretsiz bir yazılım ve bir sosyal ağdır.

 46. Webnode ücretsiz web sitesi oluşturma temelinde kullanıcıları bir araya getiren bir sosyal ağdır. Yaklaşık 30 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 47. Caffeine çevrimiçi oyun odaklı bir sosyal ağdır. Üyelerinin oynadıkları oyunların videosunu çekip paylaşmalarına olanak vermektedir.

 48. Brave web sitesi oluşturucuları, e-posta pazarlamacıları ve benzeri internet girişimcilerine yönelik bir sosyal ağdır. Yaklaşık 15 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 49. GoFundMe (Yeni) herhangi bir amaç doğrultusunda bağış toplamak için kullanılabilen bir sosyal ağdır.

 50. Kickstarter (Yeni) insanların ürünlerini veya ürün fikirlerini ortaya koyarak fon bulmalarına olanak veren fonlama odaklı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 10 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5


Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı Testi

Sosyal medya ve internet bağımlılığı testimize katılarak bağımlılığınız olup olmadığını öğrenin.

Yukarıdaki listede önemli sosyal medya sitelerinin eksik olduğunu düşünüyorsanız, lütfen eksik siteleri bize bildirin, onları hemen ekleriz.