Sosyal Medya Siteleri

Aşağıda, Kasım 2018 itibariyle dünya çapındaki en popüler 250 sosyal medya sitelerinin listesi yer almaktadır. Liste büyümeye devam etmekte ve periyodik olarak güncellenmektedir. Eğer ilginizi çekiyorsa, aynı zamanda bir Sosyal Medya Bağımlılık Testi de düzenliyoruz.En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri 2020


 1. Desentric (Yeni) Twitter'a oldukça benzeyen yeni bir sosyal ağdır. Demokratik algoritma, şeffaf fonksiyonlar, üyelerin karşılıklı büyümesi ve başlangıç üyeleri için belirli avantajlar gibi özelliklere sahiptir.

 2. Epistimo (Yeni) Takas İlkesi, Karşılıklı Büyüme, Demokratik ve Şeffaf algoritma gibi bazı ilginç özelliklere sahip olan yeni bir sosyal ağdır. Her kullanıcı eylemini eşit bir kredi ile ödüllendirir. Bir kullanıcıyı takip ederseniz, bir takipçi kazanırsınız, bir gönderiyi beğenirseniz, bir beğeni kazanırsınız.

 3. Vero (Yeni) insanlar arasında zaten var olan doğal bağları online olarak güçlendirmek gibi bir misyona sahip olduğunu belirtiyor. Vero'nun Mart 2018 itibariyle yaklaşık 3 milyon kullanıcısı var.

 4. Befilo (Yeni) herkesin herkesle otomatik olarak arkadaş olduğu bir sosyal ağ. Kullanıcılar ağa katılır katılmaz tüm diğer üyelerle otomatik olarak arkadaş olurlar.

 5. Opportunity profesyonelleri gerek iş için gerekse de sosyal ve duygusal ilişkiler için eşleştiren bir algoritmaya sahip bir sosyal ağdır. Dünyada birkaç milyon kullanıcısı var.

 6. Zoimas (Yeni) bağımlılık karşıtı bir sosyal ağdır ve kullanıcılarını mümkün olduğu kadar az içerde tutar . Kullanıcılar 12 saatte bir kez giriş yapabilir, en fazla 15 dakika çevrimiçi olabilir, her oturumda en fazla bir gönderim yapabilir ve toplamda en fazla 150 arkadaşa sahip olabilir.

 7. Facebook hala dünyadaki en büyük sosyal ağdır. Yaklaşık olarak 2 milyarı aşkın kullanıcı olduğu söylenmektedir.

 8. Twitter 280 karakterle sınırlı tweet yayınlayabilen yaklaşık 320 milyon kullanıcıya sahip bir sosyal ağdır.

 9. Instagram fotoğraf ve video paylaşımına yönelik bir sosyal ağdır. Facebook tarafından satın alınan Instagram yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahiptir.

 10. Pinterest içeriğin pimler biçiminde eklendiği bir sosyal ağdır. Pinterest Ocak 2018 itibariyle yaklaşık 200 milyon kullanıcıya sahiptir.

 11. LinkedIn özellikle profesyoneller tarafından kullanılan bir sosyal ağ platformudur. Microsoft tarafından satın alınan LinkedIn, Ocak 2018 itibariyle yaklaşık 500 milyon kullanıcıya sahiptir.

 12. Okuna 2019’da yayına başlayan yeni bir sosyal ağdır. Kendisini gizlilik-dostu, şeffaf ve hesap verebilir bir ağ olarak tanımlamaktadır.

 13. Reddit 500 milyondan fazla aylık ziyaretçisi olan, içerik paylaşımına dayalı bir sosyal ağdır. Metin mesajları veya doğrudan bağlantılar sitede paylaşılabilmekte ve paylaşımların popülerliği üyeler tarafından verilen oylarla belirlenmektedir.

 14. Gab (Yeni) kullanıcılarının, 300 karaktere kadar olan ve gabs adı verilen mesajları okumalarını ve yazabilmelerini sağlayan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 200 bin üyeye sahiptir.

 15. Mastodon Instagram ve Twitter arası yeni bir sosyal ağdır. Hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta olan Mastodon, Instagram ve Twitter'da bulunmayan bazı yeni özelliklere de sahiptir.

 16. Ello küresel bir topluluğa ev sahipliği yapan bir sosyal ağdır ve çoğunlukla sanatçıları ve yaratıcı işlerle uğraşan bireyleri bir araya getirmektedir.

 17. Woddal benzer ilgi alanlarına sahip kişilerin bir araya gelip, bilgi, fotoğraf ve video gibi içerikler paylaşmalarını ve etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir sosyal ağdır.

 18. Hello kullanıcıların ortak ilgi alanlarına sahip topluluklara katılabilecekleri ve kendilerinin de bu tür topluluklar oluşturabilecekleri bir sosyal ağdır.

 19. MeWe kendisini Generation-Next (Gelecek Nesil) bir sosyal ağ olarak tanımlamakta ve kullanıcılarına ortamdaki varlıkları ve güvenlikleri konusunda güçlü güvenceler sunmaktadır.

 20. Raftr benzer ilgi alanlarına sahip kişileri birbirleri ile ilişkilendiren bir sosyal ağdır. Kullanıcılar "rafts" olarak adlandırılan son dakika haberlerini ve bilgilerini yayınlamakta ve bu yayınlar üzerinden etkileşim içine girmektedirler.

 21. OneWay yoğun olarak politik özgürlük, ifade hakkı, düşünce ve vicdan özgürlüğü gibi konulara odaklanan alternatif bir sosyal ağdır.

 22. EyeEm görsel içerik tabanlı bir sosyal ağdır. Instagram'a alternatif olarak kabul edilen EyeEm, 22 milyon kullanıcı tarafından sağlanan özgün bir içeriği barındırmaktadır.

 23. Care2 öncelikli olarak dünyanın dört bir yanından aktivistleri birbirleri ile ilişkilendiren bir sosyal ağdır. Politik ve çevresel konuların yoğun olarak tartışıldığı Care2, yaklaşık 40 milyon kullanıcıya sahiptir.

 24. GirlsAskGuys (Yeni) karşı cinse mensup bireylerin birbirlerine sorular sordukları ve birbirlerinin sorularını cevapladıkları cinsiyet odaklı bir sosyal ağdır.

 25. Houseparty kullanıcıların FaceTime benzeri bir özelliği kullanarak grup halinde online olarak buluştukları, video tabanlı bir sosyal ağdır.

 26. Gentlemint yalnızca erkeklere sunulmuş olan ve erkeklerle ilgili konuların paylaşıldığı erkek-egemen bir sosyal ağdır.

 27. Canoodle aynı ilgi alanlarına sahip kişileri yaratıcı yöntemlerle bir araya getiren bir sosyal ağdır.

 28. Bucketlist kullanıcıların kendileri için çeşitli hedefler beliryebildikleri ve benzer hedefleri belirlemiş olan diğer kullanıcılarla etkileşim içine girebildikleri bir sosyal ağdır.

 29. Brainly öğrenciler için öğrenciler tarafından geliştirilmiş olan eğitim odaklı bir sosyal ağdır. Kullanıcıların ağırlıklı olarak eğitim konularıyla ilgili paylaşımlar yaptıkları Brainly, 80 milyon kullanıcıya sahiptir.

 30. Tiktok kısa form mobil video paylaşımların yapılabildiği video tabanlı bir sosyal ağdır. Günlük yaklaşık 150 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Tiktok, Çin ve Asya ülkelerinde çok popülerdir ve ayrıca dünyanın öteki bölgelerinde de hızla yaygınlaşmaktadır.

 31. NapSack aile ve arkadaş tabanlı bir sosyal ağdır. Hedefi, sosyal ağları kolay ve basit hale getirmektir.

 32. DeviantArt kendisini sanatsal bir sosyal ağ olarak tanımlamaktadır. 38 milyondan fazla kayıtlı üyesi olan DeviantArt, ağırlıklı olarak sanatsal paylaşım ve etkileşime odaklanmaktadır.

 33. Flickr bünyesinde 10 milyarı aşkın fotoğraf barındıran, on milyon civarında üyesi olan bir fotoğraf ve video paylaşım ağıdır.

 34. My Muslim Friends Book (Yeni) toplamda 175 ülkede yaşamakta olan müslümanları birbirleri ile ilişkilendirmeyi hedefleyen bir sosyal ağdır. İçeriğinin önemli bir kısmını islami konuların oluşturduğu My Muslim Friends Book yaklaşık 500 bin üyeye sahiptir.

 35. BlackPlanet Afro-Amerikalılar ve genel olarak Siyahi toplum için tanışma ve buluşma imkanı sunan bir sosyal ağdır. Bireysel yeteneklerin keşfi, sohbet ve blog özellikleri de olan BlackPlanet yaklaşık olarak 20 milyon üyeye sahiptir.

 36. Steemit Quora ve Reddit'in bir kombinasyonu olarak değerlendirilebilir. Kullanıcılar, gönderilerinin puanlamalarla üst sıralara yükselmeleri durumunda "Steem Kripto" denilen jetonları kazanabilirler. Steemit yaklaşık 10 milyon kullanıcıya sahiptir.

 37. Amino neredeyse aklınıza gelecek her konu hakkında büyük çevrimiçi toplulukların bulunduğu ve her gün sayısız yeni konu ve topluluğun ortama eklendiği mobil tabanlı bir sosyal ağdır .

 38. InLinx sosyal medya alanındaki yeni trendlerden biri olarak kabul edilmektedir. Aile bireyleri, arkadaşlar ve meslektaşlar arasında etkileşim, yeni arkadaş edinme, karşı cinsler arası ilişkiler ve dijital pazarlama gibi, birbirinden oldukça farklı fonksiyonları bir arada barındırmaktadır.

 39. MyLife kullanıcılarına, diğer kullanıcıların yorumlarından hareketle itibar puanları sağlayan bir sosyal ağdır.

 40. MeetVibe cep telefonu tabanlı bir sosyal ağdır ve kullanıcılarına, o anda yakınlarda olan başka kullanıcıların profillerini görüntüleme imkanı sağlamaktadır.

 41. Spinchat kullanıcıların başka kullanıcılarla tanıştıkları ve onlarla çeşitli oyunlar oynayabildikleri bir sosyal ağdır. onlarla.

 42. Soup üyelerin eğlenceli içerikler paylaşmaya teşvik edildiği bir sosyal ağdır. Yaklaşık 4 milyon kullanıcıya sahiptir.

 43. Diaspora pek çok farklı yöntemle gönderim ve paylaşım yapılabilen, üyelerin kendi aralarında sosyalleşebildikleri, merkezi olmayan bir sosyal ağdır.

 44. Kiwibox blog yazıları ve fotoğrafların paylaşılabildiği, genç yetişkinlere yönelik bir sosyal ağdır. Bünyesinde çeşitli oyun özelliklerini de barındıran Kiwibox, yaklaşık 3 milyon üyeye sahiptir.

 45. Meetup bir grup insanın, belirli bir konu ve tema etrafında bir araya gelmesini kolaylaştıran bir sosyal ağdır. Yaklaşık 32 milyon kullanıcıya sahiptir.

 46. Badoo kendisini dünyadaki en büyük sosyal keşif ağı olarak adlandırmaktadır. Herkese göre bir şeylerin olduğu Badoo yaklaşık 400 milyon üyeye sahiptir.

 47. Tagged ağırlıklı olarak yeni arkadaş edinmeye yönelik bir sosyal ağdır ve dünya çapında yaklaşık 20 milyon kullanıcıya sahiptir.

 48. VK büyük ölçüde Facebook’a benzeyen ama çoğunlukla Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde yaygın olan bir sosyal ağdır. Aynı zamanda diğer pek çok dilde de kullanılabilen VK, yaklaşık 400 milyon kullanıcıya sahiptir.

 49. Tumblr hem web hem de mobil cihazlar üzerinden kullanılabilen bir sosyal ağdır. Bünyesinde 350 milyon civarında blog barındıran Tumblr, yaklaşık 500 milyon kullanıcıya sahiptir.

 50. Hub Culture üyelerine, hem fiziksel dünyada hem de dijital dünyada bağlantı kurma imkanı sağlayan bir sosyal ağdır.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5


Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı Testi

Sosyal medya ve internet bağımlılığı testimize katılarak bağımlılığınız olup olmadığını öğrenin.

Yukarıdaki listede önemli sosyal medya sitelerinin eksik olduğunu düşünüyorsanız, lütfen eksik siteleri bize bildirin, onları hemen ekleriz.