Sosyal Medya Siteleri

Aşağıda, Kasım 2018 itibariyle dünya çapındaki en popüler 250 sosyal medya sitelerinin listesi yer almaktadır. Liste büyümeye devam etmekte ve periyodik olarak güncellenmektedir. Eğer ilginizi çekiyorsa, aynı zamanda bir Sosyal Medya Bağımlılık Testi de düzenliyoruz.En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri 2019


 1. ClassMates üyelerin eski lise arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olan ABD merkezli bir sosyal ağdır. Üyeler ayrıca lise yıllıklarını yükleyebilir ve eski lise arkadaşlarıyla çeşitli buluşmalar düzenleyebilirler.

 2. Tingles yumuşak sesli videoların kişide olumlu duyguları tetiklemesini sağlayan ASMR (Otonom Sensory Meridian Response) temelli bir video sosyal ağıdır. Birkaç milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 3. Quora kullanıcıların soru sordukları ve sorulan sorulara cevap verdikleri soru-cevap tabanlı bir sosyal ağ platformudur. Yaklaşık 200 milyon kullanıcıya sahiptir.

 4. Ask Quora'ya benzer bir diğer soru-cevap tabanlı sosyal ağdır. Yaklaşık 160 milyon kullanıcıya sahiptir.

 5. ProductHunt (Yeni) yeni ürünlerle ilgili içeriklere öncelik veren, tanıtım, pazarlama, satış ve ürün değerlendirmeleri odaklı bir sosyal ağdır.

 6. Untappd (Yeni) bira tüketimine odaklanan bir sosyal ağdır. Üyeler, tükettikleri biralara puan verir, bu puanlar karşılığında rozet kazanır, içtikleri biraların fotoğraflarını paylaşır, yakınlarındaki mekanların bira listelerini değerlendirir ve arkadaşlarının hangi biraları içtiklerini öğrenir. Untappd yaklaşık 3 milyon üyeye sahiptir.

 7. Doximity (Yeni) sağlık alanındaki profesyonellere yönelik ABD merkezli bir sosyal ağdır. Yaklaşık 800 bin üyesi bulunmaktadır.

 8. WriteAPrisoner kullanıcıları, çeşitli suçlara bulaşmış veya bu suçlardan etkilenmiş çocuklarla bir araya getiren, ABD Florida merkezli bir sosyal ağdır.

 9. Xt3 Avustralya'da Katolik gençlere yönelik olarak kurulmuş olan ve Katolik içeriğin ağırlıkta olduğu bir sosyal ağdır. Yaklaşık 70 bin üyesi bulunmaktadır.

 10. Altervista kullanıcıların ücretsiz olarak web siteleri oluşturabilecekleri İtalya merkezli bir sosyal ağdır. Yaklaşık 2 buçuk milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 11. MixCloud kullanıcıların ünlü DJ'leri dinleyebileceği, DJ listelerioluşturabileceği ve listelerini diğer kullanıcılarla paylaşabilecekleri bir sosyal ağdır.

 12. BranchOut iş arayanlar ile gelecekteki kariyerlerini planlamak isteyen bireylere yönelik bir sosyal ağdır.

 13. Koofers üniversite öğrencileri arasında popüler olan eğitim odaklı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 2 milyon üyesi bulunmaktadır.

 14. Edmodo öğretmenlerin, öğrencilerin ve ebeveynlerin bir araya geldikleri eğitim odaklı bir sosyal ağdır.Yaklaşık 50 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 15. PatientsLikeMe benzer hastalıklara sahip bireyler arasında çok yönlü bilgi paylaşımı sağlayan sağlık odaklı bir sosyal ağdır.

 16. DailyStrength üyelerine tıbbi destek ve tavsiyeler sağlayan sağlık odaklı büyük bir sosyal ağdır. Yaklaşık 43 milyon üyesi bulunmaktadır.

 17. MyHeritage kullanıcıların aile soyağacı oluşturmasını sağlayan bir sosyal ağdır. Üyeler fotoğraf yükleyebilir, milyonlarca eski kaydı tarayabilir. Dünya çapında yaklaşık 80 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 18. 23andMe (Yeni) DNA analiz yöntemini kullanarak üyelerini eski akrabalarıyla buluşturan bir sosyal ağdır. Aynı zamanda, yine DNA analizini esas alarak, üyenin herhangi bir sağlık sorununa sahip olup olmadığını da tespit edebilmektedir.

 19. Ancestry.com (Yeni) üyelerin soyağaçlarını oluşturup uzak atalarını tespit etmelerine imkan veren bir sosyal ağdır. Yaklaşık 2 milyon ücretli üyesi bulunmaktadır.

 20. Geni kullanıcılarına kendi aile soyağacını oluşturma ve diğer akrabaları davet etme imkanı sağlayan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 180 milyon kullanıcıya sahiptir.

 21. Bandcamp müzisyenleri ve sanatçıları buluşturan, sanat ve müzik odaklı bir sosyal ağdır.

 22. VampireFreaks gotik-endüstriyel alt kültürlere ilgi duyan bireyleri ve grupları bir araya getiren bir sosyal ağdır. Yeni arkadaşlar edinme ve flört gibi konuları da içermektedir.

 23. Tinder (Yeni) belli bir yerel bölgede tanışma ve birlikte çıkma imkanı sağlayan mobil tabanlı bir sosyal ağ platformudur. Yaklaşık 50 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 24. Crokes (Yeni) yazarlara yönelik bir sosyal ağdır. Yoğun biçimde Twitter'a benzemekte, fakat gönderileri 300 karakterle sınırlandırmaktadır.

 25. Goodreads (Yeni) kitap önerebilen ve arkadaşlarının ne okuduğunu görebilen kitap severlere yönelik bir sosyal ağdır. Kısa bir süre önce Amazon tarafından satın alınan Goodreads, on milyonlarca üyeye sahiptir.

 26. Academia (Yeni) akademisyenlere yönelik bir sosyal ağdır. Academia, makale ve bildiri paylaşmak, bunların etkilerini izlemek ve belirli bir alanda araştırmayı takip etmek için kullanılabilmektedir. Yaklaşık 55 milyon üyesi bulunmaktadır.

 27. LibraryThing kitap ve edebiyatseverlere yönelik bir sosyal ağdır. Üyeler ödünç kitap okuyabilmekte ve kendi kitaplarını ödünç verebilmektedir.

 28. Listography her türlü bilginin basit listeler şeklinde paylaşıldığı bir sosyal ağdır. Üyeler kendi otobiyografilerini de yayınlayabilmektedir.

 29. Bibsonomy üyelerin bilimsel çalışma, araştırma, derleme gibi çalışmaları ortaklaşa yürütebildikleri, diğer bilimsel araştırma çevreleriyle iletişim kurabilecekleri bir sosyal ağdır.

 30. ResearchGate araştırmacıların ve bilim insanlarının buluşabileceği, tartışabileceği, bilgi ve belge değiş tokuşu yapabildikleri bir sosyal ağdır.

 31. Wattpad okurları ve yazarları bir araya getiren edebiyat odaklı en büyük sosyal ağlardan biridir. Yaklaşık 65 milyon kullanıcıya sahiptir.

 32. Anobii okurların, okudukları kitaplarla ilgili olarak, aynı kitapları okumuş diğer okurlarla fikir ve duygu paylaşımında bulunabildikleri bir sosyal ağdır.

 33. Scribd üyelerin kitap, dergi, mecmua, sesli kitaplar ve diğer pek çok yayınlanmış materyali okuyabildikleri, edebiyat odaklı büyük bir sosyal ağdır.

 34. Grindr eşcinsel, bi, trans ve queer bireylere yönelik mobil tabanlı bir sosyal ağdır.

 35. OutEverywhere dünyanın her tarafından LGBT bireylerinin buluştuğu ve iletişim kurdukları başka bir eşcinsel sosyal ağıdır.

 36. Gays muhtemelen LGBT topluluklarının en büyüğünü barındıran bir sosyal ağdır. Yaklaşık 100 bin üyesi bulunmaktadır.

 37. Letterboxd kullanıcıların filmlerle ilgili içeriği paylaştığı, beğendiği ve filmler üzerine değerlendirmede bulundukları bir sosyal ağdır.

 38. Kroogi sanatçıları, müzisyenleri ve ressamları bir araya getiren bir sosyal ağdır. Rusça ve İngilizce dillerinde mevcut olan Kroogi, yaklaşık 100 bin üyeye sahiptir.

 39. Stage32 televizyon, sinema ve genel olarak film ve sinema endüstrisine yönelik, eğitsel özellikleri de olan bir sosyal ağdır.

 40. FilmAffinity çeşitli sinema filmleri ve dizi filmlerden hoşlanan isanları bir araya getiren bir sosyal ağdır.

 41. Filmow üyelerin izledikleri filmleri listelemelerine, derecelendirmelerine ve önermelerine olanak veren Brezilya merkezli bir sosyal ağdır.

 42. Telfie eğlence kültürü, sahne ve performans sanatları tutkunlarına yönelik bir sosyal ağdır.

 43. IndabaMusic dünya çapındaki irili ufaklı müzisyenleri ve müzik topluluklarını bir araya getiren müzik odaklı bir sosyal ağdır.

 44. Mubi sinemaseverlere yönelik olarak kurulan abonelik tabanlı bir sosyal ağdır.

 45. Lingualoe dil öğrenenler ile dil öğretenleri bir araya getiren dil eğitimi odaklı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 4 milyon üyesi bulunmaktadır.

 46. Amikumu üyelerin yakındaki konuşmacıları veya aynı dili öğrenen diğer öğrencileri bulmalarına imkan veren, dil eğitimi odaklı bir sosyal ağdır.

 47. Hellolingo yabancı dilleri öğretme ve öğrenme amaçlı bir başka sosyal ağdır.

 48. Italki (Yeni) yeni yabancı dillerin öğrenimi için dil öğrencileri ve dil öğretmenleri arasında iletişim sağlayan bir sosyal ağdır. Yaklaşık bir milyon öğrenci ve öğretici üyesi bulunmaktadır.

 49. English, baby! (Yeni) konuşma İngilizcesi ve argo İngilizcesi öğrenimine öncelik veren bir sosyal ağdır. Yaklaşık 2 milyon üyesi bulunmaktadır.

 50. Busuu (Yeni) yeni bir yabancı dil öğrenen öğrencileri, o dili anadili olarak konuşanlarla buluşturan bir sosyal ağdır.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5


Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı Testi

Sosyal medya ve internet bağımlılığı testimize katılarak bağımlılığınız olup olmadığını öğrenin.

Yukarıdaki listede önemli sosyal medya sitelerinin eksik olduğunu düşünüyorsanız, lütfen eksik siteleri bize bildirin, onları hemen ekleriz.