Sosyal Medya Siteleri

Aşağıda, Kasım 2018 itibariyle dünya çapındaki en popüler 250 sosyal medya sitelerinin listesi yer almaktadır. Liste büyümeye devam etmekte ve periyodik olarak güncellenmektedir. Eğer ilginizi çekiyorsa, aynı zamanda bir Sosyal Medya Bağımlılık Testi de düzenliyoruz.En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri 2019


 1. Myspace müzisyenler ve müzik gruplarının ağırlıkta olduğu bir sosyal ağdır. Bir zamanlar (özellikle de Facebook'tan önce) dünyadaki başlıca sosyal ağlardan biri olan Myspace, günümüzde yalnızca birkaç milyon üyeye sahiptir.

 2. Voat üyelerin seçtikleri haber metinlerini ve bağlantılarını gönderebilecekleri ve aynı zamanda kendi topluluklarını kurabilecekleri bir sosyal ağ platformudur.

 3. Snapchat hızlı tüketilen ve çoğunlukla görsel-işitsel olan içeriklerin paylaşıldığı bir sosyal ağdır. Ocak 2018 itibariyle 200 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 4. MeetMe kullanıcıların daha ziyade mobil cihazlar üzerinden yeni arkadaşlarla tanışıp sohbet ettikleri mobil tabanlı bir sosyal ağdır. Yaklaşık 2,5 milyon günlük aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

 5. WeGather üyelerin belirli bir konuyu gündeme getirmek ve tartışmak üzere buluştukları bir sosyal ağdır.

 6. Peanut annelerin diğer annelerle bağlantı kurmasına yardımcı olan bir sosyal ağdır. Üyeler duygusal destek, bireysel öyküler, tavsiye ve diğer birçok ilgi alanlarında paylaşımda bulunurlar.

 7. Peloton fitness ve özellikle de bisiklet tutkunlarını bir araya getiren bir sosyal ağdır. Üyeler açık havada bisiklet sürerken veya evde çalışırlarken eğitmenlerden canlı tavsiyeler alırlar. Peloton özellikle Batı ülkelerinde popülerdir.

 8. WeChat mobil mesajlaşmayı esas alan bir sosyal ağıdır. Çoğu Çinli olan 1 milyar aktif kullanıcısı bulunmaktadır. WeChat ayrıca İngilizce dilinde uluslararası bir versiyon da sunmaktadır. Yeni arkadaşlarla tanışmaktan, alışveriş tavsiyelerine dek uzanan geniş çeşitlilikte fonksiyonlara sahiptir.

 9. FicWad kullanıcıların çeşitli hikayeler yazdıkları ve bu hikayelerin arama sonuçlarında gösterildiği bir sosyal ağdır.

 10. Paysbook kullanıcılarının kendileri için bir pazar oluşturmak üzere, bağlantı kurmalarına, halkla ilişkiler çalışması yürütmelerine ve çevrimiçi trafik edinmelerine yardımcı olan bir sosyal ağdır. Yaklaşık olarak 900 bin üyesi bulunmaktadır.

 11. Digg haberlere dayalı bir sosyal ağdır. Diğer büyük medya kuruluşlarından haberler, makaleler ve videolar Digg tarafından derlenmekte, kullanıcılar ise bir hikaye veya bir haber üzerine yoğunlaşarak diğer kullanıcılarla etkileşim içine girmektedir.

 12. Çapa sadece bir tıklama ile, üyelerinin podcast'leri kolayca göndermelerini ve bunları yaygın olarak dağıtmalarını sağlayan bir sosyal ağdır.

 13. Discord üyelerinin güvenli ve ücretsiz şekilde sesli ve yazılı sohbet yapmalarını sağlayan bir sosyal ağdır. Özellikle çevrimiçi oyun tutkunları arasında yaygın olan bu sosyal ağ, Skype ve TeamSpeak için bir alternatif olarak kabul değerlendirilmektedir.

 14. Catster kediler alemine yönelik bir sosyal ağdır! Kullanıcılar (yani kediler!) profil oluşturup diğer kedilerle etkileşim içine girmektedir. Kediseverleri bir araya getiren bir sosyal ağdır.

 15. Dogster köpekler alemine yönelik bir sosyal ağdır (Catster ile aynı şirket ). Tıpkı Catster gibi, Dogster da üyelerine (yani köpeklere!) profil oluşturma ve diğer köpeklerle iletişim kurma imkanı sağlamaktadır. Köpekseverleri bir araya getiren bir sosyal ağdır.

 16. Signal kullanıcıların, SMS veya MMS ücretleri olmadan dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir yerine ses, video, belge ve resimli mesajları yüksek kalitede göndermelerine olanak tanıyan bir sosyal medya uygulamasıdır.

 17. Douban kitap ve filmi bir araya getiren çok büyük bir Çin sosyal ağıdır. Üyeleri arasında edebiyat, sinema ve müzik hayranları ağırlıktadır.

 18. Skyrock üyelerine blog oluşturma ve bu bloglar üzerinden diğer üyelerle etkileşim içine girme imkanı tanıyan bir Fransız sosyal ağıdır. Birkaç milyon üyesi bulunmaktadır.

 19. Galleria ağırlıklı olarak Finlandiya'da yaygın olan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 500 bin üyeye sahiptir ve çoğunlukla Fince konuşan üyeler tarafından kullanılmaktadır.

 20. Wer-Kennt-Wen kullanıcıların eski tanıdıklarını buldukları ve yeni arkadaşlar edindikleri bir sosyal ağdır. Almanca dilinde olan Wer-Kennt-Wen ağırlıklı olarak Almanya, Avusturya ve İsviçre'de kullanılmaktadır.

 21. Mamba temelde Rusya'da yaygın olan ama aynı zamanda diğer birçok ülkede de kullanıcısı olan popüler bir sosyal ağdır.

 22. Copains d'Avant Fransa’da en çok kullanılan ve Fransızca dilinde olan bir sosyal ağdır.

 23. Ameba tüm sosyal ağ fonksiyonlarını eksiksiz olarak sunan Japonca'daki en büyük sosyal ağlardan biridir.

 24. Miarroba kullanıcıların oldukça farklı türlerde içerik paylaşmalarını sağlayan İspanya merkezli bir sosyal ağdır.

 25. Fc2 Japonya’daki üçüncü büyük sosyal ağdır. Diğer birçok dilde de mevcuttur.

 26. Weibo Çin'de yaklaşık 300 milyon üyesi bulunan büyük bir sosyal ağdır.

 27. Spaces Rusça konuşulan ülkelerde popüler olan bir sosyal ağdır.

 28. StudiVZ Almanca konuşulan ülkelerde öğrencilere ve öğretmenlere yönelik bir sosyal ağdır.

 29. Taringa! Arjantin’de ve İspanyolca konuşulan diğer ülkelerde çok popüler olan bir sosyal ağdır.

 30. Trombi üyelerin eski arkadaşlarını bulup bağlantı kurdukları bir Fransız sosyal ağıdır. Yaklaşık 9 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 31. Zoo.gr Yunanistan'da yaygın olarak kullanılan bir sosyal ağdır .

 32. Hatena yer işaretleyici özelliğiyle bilinen bir Japon sosyal ağıdır. Kullanıcılar paylaştıkları URL'ler aracılığıyla etkileşim içine girer.

 33. LiveInternet Rusya’daki en büyük sosyal ağlardan biridir. Yaklaşık 25 milyon üyeye sahip olduğu tahmin edilmektedir.

 34. Rediff Hindistan merkezli bir sosyal ağ ve portaldır. Birçok özelliği itibariyle Pinterest'e benzemektedir.

 35. Qzone Çin’deki en büyük sosyal ağlardan biridir. 480 milyon üyesi bulunmaktadır ve sadece Çince dilinde mevcuttur. Ayrıca dünyanın 9. en büyük web sitesidir.

 36. Plurk özellikle Tayvan’da yaygın olan ve kullanıcıların "plurks" denilen kısa içerikler paylaştıkları bir sosyal ağdır.

 37. Mixi Japonya’daki popüler sosyal ağlardan biridir. Yaklaşık 25 milyon üyesi bulunmaktadır.

 38. LiveJournal Rusça konuşulan ülkelerde çok popüler olan bir sosyal ağdır.

 39. Nasza Klasa Polonya’da yaygın bir şekilde kullanılan bir sosyal ağdır.

 40. Zing Vietnam’daki en büyük sosyal ağdır. Yaklaşık 7 milyon üyesi bulunan Zing, Facebook'un Vietnamca versiyonundan daha büyük bir sosyal ağ olarak değerlendirilmektedir.

 41. Cyworld bir Güney Kore sosyal ağ platformudur. Yaklaşık 20 milyon üyeye sahip olan Cyworld sadece Korece dilinde mevcuttur.

 42. Cloob ağırlıklı olarak İran'da ve Farsça konuşulan ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir sosyal ağdır.

 43. Nextdoor mahalle yaşamı ve komşuluğu esas alan, mahalle sakinlerinin mahalle ile ilgili çeşitli sorun ve etkinlikleri paylaştıkları bir sosyal ağdır. ABD'de yaklaşık 150 bin mahalle tarafından kullanılmaktadır.

 44. Tuenti üniversite ve lise öğrencilerine yönelik bir sosyal ağdır. Yaklaşık 12 milyon üyeye sahip olan Tuenti, özellikle İspanyolca konuşulan ülkelerde popüler bir sosyal ağdır.

 45. Gaia anime temalı ve forum tabanlı bir sosyal ağ platformudur. Yaklaşık 25 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

 46. Wize yaşamlarının en iyi dönemlerinde olan (40lı yaşlar ve üzeri) ve yeni arkadaşlıklar kurmak isteyen Almanlara yönelik bir sosyal ağdır.

 47. Odnoklassniki Rusça konuşulan ülkelerde ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde çok popüler olan bir sosyal ağdır.

 48. Partyflock evde yapılan müzik ve genel elektronik müzik ile ilgilenen üyeleri bir araya getiren Hollanda merkezli bir sosyal ağdır.

 49. Renren ağırlıklı olarak Çin'de kullanılan bir diğer büyük sosyal ağdır. Üniversite öğrencileri arasında oldukça yaygın olan Renren, yaklaşık olarak 200 milyon üyeye sahiptir.

 50. Wanelo çevrimiçi alışverişe odaklanan bir sosyal ağdır. Kullanıcılar, ağın yönlendirmesi doğrultusunda her türlü ürünü yayınlayıp satmakta ve aynı zamanda etkileşim içine girmektedir.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5


Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı Testi

Sosyal medya ve internet bağımlılığı testimize katılarak bağımlılığınız olup olmadığını öğrenin.

Yukarıdaki listede önemli sosyal medya sitelerinin eksik olduğunu düşünüyorsanız, lütfen eksik siteleri bize bildirin, onları hemen ekleriz.